اصفهان کامپوزیت
متنوع ترین، باکیفیت ترین و ارزانترین محصولات کامپوزیتی را از ما بخواهید.
امروزه ما در اواسط دگرگونی جدیدی هستیم كه با پیدایش كامپوزیتهای پیشرفته (Advanced Composite Materials) آغاز گردیده است.

کامپوزیت ها با ترکیب مواد مختلف عصر تازه ای را در پیدایش عناصر جدید آغاز کرده اند.

این كلاس جدید از مواد ، با پیوند اجزای كاملاً مختلف و غیرمشابه به یكدیگر بوجود می آیند. بطوریكه عملكرد آنها با هم ، باعث توانایی ها و خواصی می شوند كه بسیار فراتر و بهتر از خواص هر یك از آنها بطور جداگانه می باشد. خواص منحصر بفرد این مواد ، آنها را بعنوان عوامل مهمی در پیشرفتهای تكنولوژیكی مطرح ساخته است.

از میان انواع مختلف كامپوزیت ها ، كامپوزیت های پلیمری که مبحث اصلی ما می باشد، بطور گسترده ای در صنعت برق بخصوص در ساخت نسل جدید مقره ها موسوم به مقره های پلیمری یا مقره كامپوزیتی مورد استفاده قرار گرفته اند.

اكنون مقره های كامپوزیت پس از گذشت بیش از چهار دهه از عرضه آنها به صنعت برق و انجام اصلاحات در طراحی و مواد مصرفی آنها ، بعنوان محصولاتی كاملاً شناخته شده و مناسب در خطوط فشار قوی ، مورد استفاده قرار می گیرند.

 

برخلاف مقره های سرامیكی رایج كه تنها از یك ماده عایقی تشكیل می شوند و این ماده هم مسؤول عملكرد الكتریكی مقره و هم مسؤول عملكرد مكانیكی آن است ، مقره های كامپوزیت حداقل از دو ماده عایقی تشكیل می شوند ، یكی برای تأمین خواص الكتریكی ( روكش پلیمری مقره Housing ) و دیگری برای تأمین خواص مكانیكی آن ( هسته كامپوزیت ) . قرار گرفتن این دو قسمت در كنار هم ، مزیت هایی چون وزن سبك و مقاومت در برابر تخریب انسانی ( Vanadalism ) را برای این نوع مقره ها بخصوص در كاربردهای فشارقوی ، موجب شده است.

با توجه به موارد بیان شده ، می توان سه جزء اصلی برای یك مقره کامپوزیت در نظر گرفت :

 

هسته ( میله ) كامپوزیت : هسته كامپوزیت ، میله (FRP (Fiber Reinforced Polymeric Rod  نیز نامیده می شود و وظیفه تحمل بار كششی وارد شده از طرف هادی به آن به دكل را بر عهده دارد و استقامت الكتریكی لازم را نیز تأمین می نماید.

 

روكش ( چتر ) پلیمری (Polymeric Housing or Polymeric Sheds ) : روكش پلیمری مقره ، به منظور حفاظت هسته از هوازدگی و اثرات مخرب رطوبت و شرایط جوی و افزایش ولتاژ لازم برای شكست الكتریكی و ایجاد جرقه ، روی هسته را می پوشاند.

 

یراق آلات ( End-Fittings ): هسته مقره كامپوزیت از دو انتها توسط یراق آلات حمایت
می گردد كه این یراق آلات مسؤول برقراری ارتباط مكانیكی و انتقال بار از هادی دارای ولتاژ بالا به هسته مقره و از آنجا به برج می باشد.

با طراحی دقیق مقره های كامپوزیت این مقره ها ، مزایای بسیار زیادی بخصوص از لحاظ خواص عایقی نسبت به مقره های معمولی خواهند داشت.

 

از مهم ترین این مزایا می توان به موارد ذیل اشاره كرد :

1- وزن كمتر

2- انعطاف پذیری

3- عملكرد و طول عمر بهتر حتی در شرایط آلودگی سنگین و آب و هوای بد.

4- ضایعات كمتر در مراحل تولید نسبت به انوای چینی

5- استقامت بهتر در برابر فشارهای خمشی ، بارهای زیاد ناگهانی ( بارهای ضربه ای ) و نیز تخریب انسانی ( Vanadalism )

6-خاصیت عایقی بهتر نسبت به انواع مرسوم.

7-پایین تر بودن حجم سرمایه گذاری اولیه به منظور ساخت مقره كامپوزیت نسبت به انواع چینی.

 

در سال های اخیر با انجام تحقیقات گسترده در زمینه ساخت مقره های كامپوزیت و در نتیجه پیشرفتهای متعددی كه حاصل گردیده است ، این مقره ها تا ولتاژهای 765 كیلوولت در حال استفاده می باشند.

این امر با مرتفع ساختن معایب و تقویت مزایای این مقره ها ، به مرحله ای رسیده كه تعداد بیشتری از كاربران به استفاده از آنها روی آورده اند و قیمت آنها رو به كاهش است.

 

آدرس: اصفهان، خیابان اشرفی اصفهانی (کهندژ)، نبش کوچه 32

تلفن: 7650877-0311

همراه: 09133084839 - طلاکوب

نوع مطلب : 2.3.کاربرد در صنعت برق، 
برچسب ها : مقره کامپوزیت، کامپوزیت، کامپوزیت در صنعت برق، اتصالات کامپوزیتی،
لینک های مرتبط :
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

امکانات جانبی
بانك اهداكنندگان غیر خویشاوند
 
 
بالای صفحه
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic