اصفهان کامپوزیت
متنوع ترین، باکیفیت ترین و ارزانترین محصولات کامپوزیتی را از ما بخواهید.
پنجشنبه 5 تیر 1393


اگرچه اكثر الیاف مورد استفاده در صنعت كامپوزیت از جنس شیشه می‌باشد ولی مدول آن نسبتا پایین است. در سالهای پیش تلاشهای زیادی انجام گرفت تا تقویت كننده‌های جدیدی با تبدیل حرارتی الیاف آلی به الیاف كربن ساخته شود.

الیاف حاصل به سرعت كاربرد وسیعی در كامپوزیتهای فنولیكی به منظور استفاده در عایقهای فداشونده در صنایع نظامی پیدا كرد. مشخصه الیاف كربن، سبكی، استحكام و سفتی بالا می‌باشد. همه انواع الیاف كربن از پیرولیز الیاف آلی در یك محیط خنثی بدست می آید. سه منبع مهم عمده برای ساخت الیاف كربن وجود دارد:

پلی اكریلونیتریل (pan) رایون و قیر (كوپلیمر متیل اكریلات و ایتاكونیك اسید )

 

طرز تهیه:

اكسیداسیون الیاف اكریلیك، به منظور تثبیت شكل الیاف به هنگام فرآیند كربنیزه كردن است. این عمل در اتمسفر اكسیژن و دمای بالا صورت میگیرد.

 

سپس الیاف اكسید شده در یك محیط خنثی كربنیزه می‌شوند. و در نهایت الیاف كربنیزه وارد مرحله گرافیته كردن می‌شوند. این مرحله نیز در مرحله خنثی و در دمای حدود 400تا500 درجه سانتیگراد رخ می دهد.

 

شرایط مورد بحث در طول فرآیند پلیمریزاسیون تا ساختار گرافیتی، به دقت انتخاب و كنترل می‌شوند. در طول این فرآیند عناصر غیر كربنی بصورت گاز خارج شده، اجزاء كربنی باقی می‌مانند. مهمترین شكل الیاف كربن، پارچه است كه در بافتهای مختلف وجود دارد.

این شكلها عبارتند از:

1-‌ رشته‌های پیوسته برای فرایندهای، رشته پیچی


در ابتدا دو نوع الیاف كربن با پایه pan وجود داشت كه استحكام و مدول آنها با هم تفاوت داشت:

الیاف كربن با استحكام بالا (strength ( Highیا HSكه از فرآورش در دمایc  1500 بدست می‌آمد و بعنوان نوع دو، درجه‌بندی می‌شد.

با افزایش دمای فرآورش، مدول نیز افزایش می‌یافت و نوع مدول بالای این الیاف (Modulus High ) یا HM كه نوع یك درجه بندی می‌شد در دمای بالاتر ازدو هزار و پانصد درجه تولید می‌شد.

با اعمال كمی كشش و افزایش آرایش یافتگی و با كاهش قطر الیاف از 7 به 5 میكرومتر، استحكام و مدول الیاف افزایش می‌یابد. این الیاف، الیاف با مدول متوسط (modulus Intermediate) یا IM نام دارد. در جدول زیر برخی خواص این الیاف مشاهده می‌شود.

Properties

StrengthGPa

Modulus, GPa

Failure Strain

High Strength (HS) Type I

3.0-3.3

220-240

1.3-1.4

High Modulus (HM), Type II

2.3-2.6

330-350

1.3-1.4

Intermediate Modulus (IM)

2.9-3.2

280-300

1.0

pitch) itaconic ) یك ماده اولیه تولید الیاف كربن می‌باشد. این ماده در یك محیط آبی سنتز شده و با فیلتراسیون جدا می‌شود. سپس كوپلیمر حاصل، با سرعت چرخش و كشش كنترل شده، به روش ریسندگی مرطوب تبدیل به لیف می‌شود. بدینوسیله میزان آرایش الیاف را كنترل می‌كنند و هرچه بیشتر باشد مدول لیف نهایی بالاتر است.

مراحل تولید الیاف كربن در این روش عبارتند از :كوپلیمریزاسیون، اكسیداسیون، كربنیزه كردن و گرافیته كردنc 200 انجام می‌شود. این كار اجازه می‌دهد آرایش القا شده به هنگام كشش در الیاف حفظ شود.c 2500 انجام می‌گیرد.filamant winding

1- پالتروژن و فرآیند پاشش رزین (spray up)

2-‌ پیش آغشته (prepreg) تك جهته برای لایه گذاری

3-‌ الیاف خرد برای تزریق یا قالبگیری فشاری

4‌-‌ نوار پیوسته برای پالتروژن

5-‌ پارچه بافته برای قالبگیری انتقال رزین (RTM) یا لایه گذاری

 

دو نوع مختلف الیاف كربن در شكل دیده می‌شود: الیاف كربن تولید شده، ذاتا چسبندگی كافی به پلیمرها ندارند و اگر به همان صورت استفاده شوند، خواص تقویت كنندگی خوبی نشان نمی‌دهند. بنابراین اصلاح سطح یك مرحله ضروری در آماده سازی الیاف می‌باشد.

 روشهای مختلفی برای اصلاح سطح الیاف كربن وجود دارد، ولی معمولا اكسیداسیون آنودیك در یك الكترولیت آبی مانند بی كربنات آمونیم، ترجیح داده می‌شود. اكسیداسیون پلاسما نیز بكار می‌رود ولی به لحاظ تجاری رایج نشده است.

 معمولاَ الیاف كربن موجود در بازار اصلاح شده است ولی در موارد خاص می‌توان الیاف بدون اصلاح سطح نیز تهیه كرد.

 

 

 

نوع مطلب : 3.2. انواع الیاف، 
برچسب ها : الیاف کربن، الیاف کامپوزیت، کامپوزیت، طرز تهیه الیاف کربن،
لینک های مرتبط :
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

امکانات جانبی
بانك اهداكنندگان غیر خویشاوند
 
 
بالای صفحه
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات