اصفهان کامپوزیت
متنوع ترین، باکیفیت ترین و ارزانترین محصولات کامپوزیتی را از ما بخواهید.

صنعت لوله های كامپوزیتی

یكی از زمینه های عمده استفاده از كامپوزیت ها ، تولید لوله های با اقطار مختلف با استفاده از مواد كامپوزیتی است . لوله های كامپوزیت كه متشكل از الیاف شیشه و رزین های ترموست می باشند ساختار محكم ، مقاوم به خوردگی و سبكی را فراهم میكنند كه به عنوان جایگزین بسیار مناسبی برای لوله های فلزی و بتونی مطرح می شوند .

عبارات GRP (Glass-reinforced plastic) ، GRV ، GRE كه در صنعت لوله های كامپوزیتی رواج دارد ، همگی معرف پیكربندی های مختلف لوله های كامپوزیتی هستند كه با توجه به ماموریت مختلف مورد انتظار ، از ساختار مبتنی بر الیاف شیشه به همراه رزین پلی استر ، وینیل استر و یا اپوكسی در آنها استفاده می شود . پلی استرها اغلب برای تولید لوله ها جهت مصارف مختلف از جمله آب شرب ، جمع آوری فاضلاب و پسابهای صنعتی و آبیاری و ..... استفاده می شوند و وینیل استرها مقاومت بیشتری در برابر خوردگی در برابر مایعات خورندگی قوی مانند اسیدها و سفید كننده ها دارند . رزین اپوكسی معمولاً برای لوله هایی با قطر كمتر از750 میلمیتر و عمدتاً برای خطوط نفت ، گاز و فشارهای بسیار بالا استفاده می شوند.

لوله های كامپوزیتی از دیدگاه نحوه انتقال سیار حاوی به دو گروه عمده گرانشی و فشاری تقسیم می شوند .

 

در لوله های گرانشی سیال به وسیله نیروی گرانشی ویا با فشار خیلی كم برای تداوم حركت ، جابجا می شود و به همین دلیل ویژگی سفتی عامل مهم در طراحی این لوله ها می باشد . جهت قرارگیری الیاف در این لوله ها به شیوه ای است كه سفتی لوله در جهت های محیطی و محوری باعث كاهش تغییر شكل های خمشی در مسیر می شود و لوله در برابر نیروهای ناشی از دفن ورفت و آمد روی آن ، مقاومت می نماید . قطر این لوله ها از 100 میلیمتر تا 4000 میلمیتر متغییر است و الیاف بیشتر در جهت محیطی قرارداده می شود كه برای تحمل فشارهای زیر 16 بار (6/1 مگا پاسكال ) مناسب است . این لوله ها در عمق زیاد نسبت به سطح زمین قرار می گیرند و فشار خاك و فشار ترافیكی روی آنها زیاد است . لوله های فاضلاب نمونه ای از لوله های گرانشی می باشند .

 

از لوله های تولید شده به روشهای الیاف پیچی پیوسته و نا پیوسته جهت تأمین لوله های گرانشی نیز استفاده می گردد هرچند كاربرد اصلی این نوع لوله ها جهت مصارف پر فشار می باشد .

 

در لوله های فشاری ، حمل سیالات درفشارهای بین 690 كیلو پاسكال تا چند مگا پاسكال مد نظر می باشد . عمده مصرف این لوله ها در انتقال آب ، صنایع نفت و گاز و دریایی می باشد . كه فراورده های مختلف با فشارهایی در حدود 14 و یا 34 مگا پاسكال انتقال داده می شوند .جهت الیاف در این لوله ها بر اساس میزان فشار طراحی در زوایای مختلفی نسبت به محور لوله صورت می پذیرد .

نوع مطلب : 6.3.کاربرد در صنعت آب و فاضلاب، 1.3.کاربرد در صنعت نفت، 4.3.کاربرد در صنایع دریایی، 
برچسب ها : GRV، GRP، GRE، Glass-reinforced plastic، صنعت لوله های كامپوزیتی، لوله های كامپوزیتی،
لینک های مرتبط :
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

امکانات جانبی
بانك اهداكنندگان غیر خویشاوند
 
 
بالای صفحه
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic